Nové plemenné hodnoty SIH 04/2022

Před týdnem byly uveřejněny nové plemenné hodnoty. Vzhledem k tomu, že u výpočtu TPI hodnot probíhá ještě korekce, rádi bychom se v krátkost věnovali zatím alespoň výsledkům dle českého SIHu.

V top 100 prověřených býcích na dcerách má ZOOSERVIS 8 býků, z čehož se 3/4 býků dosahují SIHu 125 a více a umístili se v první polovině žebříčku. Zejména bychom zde chtěli upozornit na Agras ZACK NXB-440, který od posledního počítání v prosinci nabral další dcery. Průměrná užitkovost Zackových dcer na 1. laktaci je: 10 334 kg mléka, 3,72 % tuku, 3,39 % proteinu (počet dcer na 1. laktaci: 70). ZACK navíc pochází ze stejné rodiny jako náš již legendární OMANOMAN NEO-056.

Nejvýše v produkci mléka se již po několikáté v řadě umístil Agras URANUS s PH pro mléko +2 466 kg. Vysoko v mléce se rovněž umístil SONET NEO-470, jehož velkou předností je jeho outcrossový původ.

Vzhledem k zatím nízkému počtu stád se do topky tyto plemenné hodnoty nekvalifikovali No-Pe ZEKON NXB-486 a Agras ZUMA-RED RED-719. Oba tito plemeníci dosahují velmi dobrých výsledků s jejich prvními dcerami a věříme, že během srpnových plemenných hodnot své výsledky obhájí. Navíc ZEKON i ZUMA-RED potvrzují své kvality rovněž v zahraničí.

V top 100 genomických býcích má ZOOSERVIS dokonce 14 zástupců! Již několikáté plemenné hodnoty se na čelních příčkách objevuje Twitchův syn Agras ČERT NBR-061, který vyčnívá v dominanci Seminových synů.

Vysoko postaveným nováčkem je Agras DUNAJ NBR-121 s dobrou produkcí a výbornými složkami.

Dalším skvěle umístěným plemeníkem je N-V BERRY NEO-922, který zaujme především vysokou produkcí včetně složek a dobrým typem.

O několik příček si polepšil i Arwenův velmi vyvážený syn Zeras CYRANO NXB-784, který nabízí vysokou produkci, dobré zdraví i solidni typ.

Na závěr bychom ještě chtěli představit dalšího nováčka z naší stáje, kterým je Škaryd DJANGO NBR-108, pocházející z fantastické rodiny Morningview Super Ellie EX-91.

Kompletní seznam našich býků s aktualizovanými českými PH z dubna 2022 ZDE.

Čládek v PDF verzi ke stažení ZDE.