Dukův otec Charl, který je sám o sobě ligou

V červnovém vydání magazínu Holstein International byl uveřejněn článek o současné top jedničce dle TPI v prověřených býcích na dcerách. Tímto býkem je Hurtgenlea Richard Charl. Těší nás, že jeden z jeho excelentních synů – DUKO (gTPI 2959, NM 823) stojí na naší inseminační stanici. 

DG OH DUKO

DUKO stejně jako jeho otec Charl nabízí vyrovnanost jednotlivých znaků, a to jak ve výborné produkci, dobrých znacích zdraví, tak v solidním typu. Tento atraktivní Charlův syn se velmi dobře prodává v ČR i v zahraničí. Holstein International se rovněž o něm chystá uveřejnit příspěvek v jeho srpnovém vydání.

Níže již volný překlad článku o samotném Charlovi (Stephan Schneider, HI 06/2021).

Charl – výjimečný býk, který je sám o sobě ligou

Hurtgenlea Richard Charl

Býk, který je v čele amerického žebříčku si zcela jistě zaslouží být naprosto oceňovaný. Avšak pro býka, který jako prověřený na dcerách přesáhl 3000 TPI a který má rovněž 7 synů v top 25 genomických býcích, musí být definována nová měřítka. Nová americká superstar se opravdu nemůže poměřovat s většinou top býků posledních let či s mimořádnými býky, se kterými sdílí stáj, jako jsou Delta, Rubicon, Chief a Delta-Lambda. Charleyův syn z ST Genetics hraje svou vlastní ligu, přičemž je šitý na míru širokému spektru očekávání, podle kterých jsou holštýnští býci posuzováni.

V Hurtgenlea (viz HI 2/19) ve Wisconsinu zažili během dubnových plemenných hodnot pozdvižení, když se Charl, pocházející z talentované M rodiny, prosadil poprvé jako na dcerách prověřený býk. Již v roce 2017 bylo jasné, že se nejedná o běžného býka, když skóroval jako top 1 v gNM a top 2 v gTPI. Avšak to, že od té doby poskočí k dnešku o více než 100 bodů a pomůže jeho více než 40 testovaným synům v dubnu v průměru o více než 100 bodů, to neočekával nikdo. Kdokoli posuzuje tento vývoj musí objektivně zvážit, že jeho 182 dcer je rozptýleno ve 12 stádech a úroveň připařování byla provedena daleko nad průměrem populace díky jeho brzkému užití ve šlechtitelském programu STg. Nicméně v srpnu zde bude dalších 100 dcer a ještě daleko více dcer i stád v dubnu 2022.

VLIV
Vnímání Charla je silně ovlivněno jeho exkluzivním použitím jako otce býků. Mimo holandskou společnost AI-Total, která nabízí vysoko postavené Charlovy syny Chatchyho a Cashe, dalších 41 Charlových synů, kteří byli dosud použiti, pochází z STg. Přirozeně se nejedná o bezejmenné býky – příkladem je velmi populární Captain, celosvětová jednička s 3162 gTPI. V top 10 jsou další Charlovi synové Holdon a Upside, zatímco v top 25 najdeme další jeho syny, a to Jericho, Dykstra, Idealist a Jamison. Tito všichni mají nad 3000 gTPI. „Měli jsme štěstí,“ vysvětluje David Kendall z STg, „že jsme v posledních letech narazili na celou řadu mimořádných býků. Charl je však sám o sobě zvláštní ligou s jeho extrémní produkcí a velmi solidními ostatními znaky. Intenzivně jsme ho použili v našem šlechtelském programu ne pouze díky jeho plemenným hodnotám, ale rovněž díky nízké úrovni inbreedingu vzhledem k většině našich dárkyň. Myslíme si, že vliv, který u něj nyní vidíme bude ještě umocněn jeho talentovanými dcerami.“

Charl – původ (zdroj: Holstein International 06/2021, s. 21)

VYVÁŽENÝ
Samozřejmě si Charl užívá výsadního postavení otce býků a zároveň otce matek. Jeho aktuální plemenné hodnoty jsou založeny na produkci velmi exkluzivního potomstva. Vidíme také mnoho signálů ohledně Charlových špičkových komerčních výsledků. „Samozřejmě v současnosti je většina jeho dojících dcer v elitních stádech. Avšak je zajímavé, že nejsou centrem pozornosti. Produkují jejich vysoký tuk a protein velmi nenápadně. Pokud by nebylo jejich nápadného zadního vemene, člověk by je nezaznamenal,“ říká Kendall. To, co Kendall zmiňuje, můžeme vyčíst z Charlova profilu. Jeho vysoké TPI není příliš založeno na velké síle jeho individuálních znaků, jako spíš na jejich velmi dobré vyváženosti. „Charl opravdu produkuje takové krávy, které chceme mít,“ dodává Kevin Ziemba z STg. „Jde o bezchybná, vyvážená a středně velká zvířata s všestrannou silou, dobrými končetinami, hlubšími žebry a lehce sraženou zádí.“ A co se týká jeho slabších stránek jako délka struků a konstituce? „Zdá se, že struky by mohly být delší, ale kupodivu jeho data o somatických buňkách a mastitidách vypadají dosud velmi dobře. Možná to má co dočinění s jeho rozmístěním struků? Charl má téměř 0 v rozmístění zadních i předních struků a zajímalo by mě, jestli má tato jeho aktuální nula blízko k ideálu. Co se týká jeho konstituce, upřímně nám neudělala radost. Ohledně tohoto jsem byl k Charlovi jako mladému býku kritický. Ale nyní vidíme vývoj jeho dojících dcer jako dobře vyvážených dospělých krav, které nepostrádají kapacitu. Když se podíváme na produkční úroveň v kombinaci s jeho dlouhověkostí a plodností, Charl naprosto vyčnívá. Neumím si představit, že by měl tak dobrý vliv, pokud by jeho dcery neměly dostatečnou kapacitu.“

Charl – plemenné hodnoty 04/2021 (zdroj: Holstein International 06/2021, s. 21)

Celý článek v PDF ke stažení ZDE.